10 fascinujúcich zaujímavostí o mačkách
Prvá časť: Tajomstvá mačacích zmyslov a komunikácie
1. Mačky majú tretie viečko a vidia v tme šesťkrát lepšie ako ľudia
Mačacie oči sú skutočným zázrakom prírody. Okrem horného a dolného viečka majú aj tretie, takzvané “nictitujúce viečko”, ktoré ich chráni pri lovenej a bojoch. Ich schopnosť vidieť v tme je legendárna – potrebujú len šestinu svetla, ktoré potrebuje človek na orientáciu. Za toto vďačia špeciálnej vrstve buniek za sietnicou nazývanej tapetum lucidum, ktorá odráža svetlo späť do oka. Práve preto im v tme žiaria oči.
2. Každá mačka má jedinečný “odtlačok nosa” ako ľudia odtlačky prstov
Podobne ako majú ľudia jedinečné odtlačky prstov, každá mačka má svoj vlastný, neopakovateľný vzor na nose. Povrch mačacieho nosa je pokrytý drobnými ryhami a vypuklinami, ktoré vytvárajú originálny “podpis”. Tento fakt je tak spoľahlivý, že by sa teoreticky dal použiť na identifikáciu jednotlivých mačiek, podobne ako sa odtlačky prstov používajú u ľudí.
3. Mačky si medzi sebou takmer nikdy nezamňaukajú
Prekvapujúco, dospelé mačky používajú mňaukanie takmer výlučne na komunikáciu s ľuďmi, nie medzi sebou. V prírode si mačky navzájom komunikujú pomocou pachových značiek, posunkov tela, gestikulácie chvostom a rôznych zvukov ako je vrčanie, syčanie alebo “chirpovanie”. Mňaukanie si ponechali ako špeciálny “jazyk” pre komunikáciu so svojimi ľudskými spoločníkmi, pričom dokážu modulovať tón a intenzitu podľa toho, čo potrebujú.
4. Mačky dokážu napodobniť ľudský plač, aby si získali pozornosť
Výskumy ukázali, že domáce mačky dokážu svoj mňaukací “slovník” prispôsobiť tak, aby čo najefektívnejšie komunikovali so svojimi majiteľmi. Niektoré mačky sa naučili napodobňovať frekvencie ľudského plača, pretože zistili, že na tieto zvuky ľudia reagujú najrýchlejšie a najsocitlivejšie. Táto schopnosť adaptácie ukazuje na ich vysokú inteligenciu a schopnosť učenia sa.
5. Mačka dokáže vyprodukovať až 100 rôznych zvukov
Zatiaľ čo psy dokážu vydať približne 10 rôznych zvukov, mačacie hlasové schopnosti jsou oveľa rozsiahlejšie. Dokážu vyprodukovať až 100 rozličných zvukov vrátane rôznych typov mňaukania, vrčania, syčania, piskania, “chrobotania” a mnohých iných. Každý z týchto zvukov má svoj špecifický význam a kontext použitia, čo robí z mačiek výnimočne komunikatívne zvieratá.
ZANECHAŤ KOMENTÁR
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.