Chceme mačiatko…

Chceme mačiatko…

Rozhodli ste sa pre mačičku? Prečítajte si pár postrehov pred tým ako sa definitívne rozhodnete

Naše rady a typy vychádzajú z vlastných skúseností a chceme vám ich predať, aby sme vám uľahčili vaše rozhodnutie mať mačičku.

Plánujete mačiatko? Máte všetko potrebné pre jeho osvojenie? V prvom rade musíte vedieť, či chcete mača kupované alebo adoptované. Je to len Vaše rozhodnutie a nik Vám do toho nemôže hovoriť. Podotknem len pár vecí: ak chcete mačiatko kupované, zistite si o aké plemeno by ste mali záujem. Každá šlachtená mačička má svoje charakteristické črty, ktoré sú typické pre dané plemeno. Je trochu svojhlavé ísť do nejakého plemena, ktoré napríklad nebude vyhovovať vašemu životnému štýlu. Musím však podčiarknúť, že vždy kupujte od chovateľov, ktorý vám vedia zaručiť pôvod mačičky. Nejde len o papier, ale hlavne o to, že nielen o Vaše mača bolo dobre postarané, ale je to istá záruka aj toho, že o predkov vášho nového mačaťa bolo tiež dobré postarané. Vždy však trvajte na tom aby ste rodičov mačičky videli. Aby ste vedeli v akom sú stave, či naozaj je o ne dobre starané. Tak si budete istí, že dostanete mačičku po ktorej ste vždy túžili. Ak však chcete darovať život, pozrite sa do utúlkov vo vašom okolí. Mačičiek, ktoré sú jednoducho veľmi prítulné na to aby ostali vonku. Mnohé milujú ľudskú spoločnosť a najmä vedia, že vďaka vám dostávajú druhú šancu na nový život. A to vám adoptovaná mačička vráti niekoľko násobne svojou nehou a láskou. Je to však na vás ako sa rozhodnete. My sme sa rozhodli pre plemenné mačičky, lebo sme vedeli do čoho ideme a čo môžeme očakávať, ale mali sme aj skúsenosť s pouličnou mačičkou, ktorá hneď ako nás videla zapla taký motorček, že až. Ale o tom možno neskôr.

Gratulujeme! Už viete, akú mačičku si zaobstaráte. Možno to bude znieť ako klišé, ale naozaj si zvážte fakt, že mačička môže žiť aj 15 rokov. Mnoho krát sa stane, že si poviete, to zvládnete, veď to bude člen rodiny, ale keď zistíte, že mačička potrebuje denne papať, že musíte niekde vo vašej domácnosti postaviť mačací strom, dať miesto mačacej toalete a zviknúť si na fakt, že mačka nie je pes, tak sa môže stať, že začnete zháňať niekoho komu vašu starosť darujete. Preto tak všetci milovníci zvieratiek apelujeme na vás nových rodičov mačičiek či psíkov aby ste si to naozaj zvážili a rozumne sa rozhodli.

Ak ste rozumne zvážili fakty, ktoré nová mačička prinesie do vašej domácnosti a pevne sa rozhodli, musíte ešte urobiť pár maličkostí. A to hlavne mačací strom a mačacia toaleta. Toto sú dve najpodstatnejšie súčasti, ktoré pribudnú do vašej domácnosti spolu s mačičkou. Mačičky už od mala vedia na čo majú používať záchodík, je to ich prirodzený inštikt, aby ich väčší lovci v prírode nemohli tak ľahko vypátrať. Odporúčame krytý záchodík. Ak naň mača nie je zvyknuté, treba mu len trpezlivo ukazovať, že tie dvierka sa dajú potlačiť, ale odporúčame mať dvierka do krytého wc mať na začiatku vždy hore a vždy keď vidíte, že mačička chce ísť na wc, iba mu ukážte že hlávkou alebo labkou môže potlačiť dvierka a tak sa dostať dnu, môžete tak mačičku do wc aj potlačiť. Ono to veľmi rýchlo pochopí, len sa môže stať, že si nebude isté svojou silou, preto nechajte dvierka radšej otvorené. Naša Kyra si musela zvykať na dvierka celkom dlho, ale zvládla to. A my tiež. Dôležité je však vyhadzovať hrudky denne, alebo aspoň každý druhý deň a aspoň raz za týždeň umyť celý záchodík. Ak je záchod moc znečistený mačička do neho nepôjde (veď kto by aj šiel) a potom sa môže stať, že nájdete prekvapenie niekde inde. No mačička naozaj za to nemôže. Väčšinou chce tým niečo povedať, že niečo nie je s kostolným poriadkom.

Ďalšia vec je mačací strom. Vo zvieracích obchodoch, ale aj u nás nájdete kopec stromov pre vašu mačičku. Odporúčame radšej zadovážiť niečo väčšie na čom sa môže mačka pokojne vyhrať. Takže rôzne búdky, loptičky a podobne sú len pozitívom. Mačička je obratná už snáď od narodenia, takže sa nemusíte báť, že si ublíži. Tie naše sa bláznia ako divé na našom strome, ktorý ma cca 190 cm a Kyra už od mačaťa a je to na nezaplatenie ak majú strom v ktorom môžu vybiť svoju energiu. Arya na začiatku mala malý strom, ale ten začínal byť aj nestabilný keď naň prudšie skočila. Treba si dobre zvážiť miesto mačacieho stromu. Mačičky vedia na ňom stráviť kopec času a najmä si na ňom budú brúsiť pazúriky. To je dôležité. Keď uvidíte vašu mačičku ako si chce niekde inde natiahnúť pazúre okamžite ju zoberte z toho miesta a položte ku škrabadlu a môžete jej priložiť packy na miesto, ktoré je určené na škrabanie. Mačka rýchlo zistí, že jutové lano omotané okolo nôh mačacieho stromu, alebo akéhokoľvek škrabadla je jednoducho najlepšie, takže sa nemusíte báť dotrhaného nábytku. Samozrejmosťou sú misky na jedlo a vodu. To ani nebudeme nejako rozpisovať.

Ak máte zadovážené všetky potrebné veci, našli ste pre ne svoje miesto, stačí zobrať prenosku a šup po nového člena rodiny!

ZANECHAŤ KOMENTÁR


0
Váš košík